Muzyka

czwartek, 25 lipca 2013

Via Regia - szlak za moim płotem ...

Wczesną wiosną tego roku na granitowym słupie stojącym przy drodze koło mojego domu pojawił się symbol żółtej muszli.


                        Ta muszla to symbol "Via Regia" jednej z nitek szlaku św. Jakuba. Wiedzie on z Korczowej na wschodzie Polski poprzez Przemyśl, Rzeszów, Tuchów, Kraków, Górę św. Anny, Opole,Wrocław do Zgorzelca gdzie łączy się z niemieckim odcinkiem tego szlaku i  prowadzi dalej aż do Hiszpanii.
Ze szlakiem św. Jakuba, pielgrzymowaniem do Santiago de Compostela po raz pierwszy spotkałam się w książce P. Coelho "Pielgrzym". Byłam zachwycona książką i ideą pielgrzymki do Santiago de Compostela.
Nie przypuszczałam wtedy, że ona mnie "dotknie",...że kawałek tej drogi znajdzie się za moim płotem ...

                       W średniowieczu pielgrzymka do Santiago była trzecią co do ważności zaraz po pielgrzymce do Grobu Pańskiego i Rzymu. W Santiago de Compostela jak uznaje tradycja znajduje się grób św. Jakuba  Apostoła zwanego Większym lub Starszym. Był on synem rybaka Zebedeusz i Salome, rodzonym  bratem Jana Ewangielisty. Ok. 44 r został ścięty na rozkaz Heroda Agryppy, wnuka Heroda Wielkiego i stał się pierwszym męczennikiem wśród Apostołów.
                     Pielgrzymi którzy powracali z wędrówki opowiadali o niezwykłej drodze, miejscach,przeżyciach i przynosili ze sobą niespotykane muszle, które z czasem zyskały miano muszli św. Jakuba. Z czasem ta muszla stała się symbolem pielgrzymowania "z domu do Domu".
Św. Jakub zaś patronem pielgrzymów, wędrowców i podróżników.
Na przestrzeni wieków z powodu różnych wydarzeń historycznych, walk religijnych, rewolucji francuskiej, wojny napoleońskiej,a przez to utrudnionego pielgrzymowania  trasy do Santiago uległy zapomnieniu.
                         
W Polsce odnawianie szlaków Jakubowych rozpoczęło się jeszcze za pontyfikatu Jana Pawła II.
W1982 roku w Santiago de Compostela papież wygłosił tzw "Akt Europejski", w którym wołał do Europy "Odnajdź siebie samą!, Bądź sobą!, Odkryj swoje początki. Tchnij życie w swe korzenie."
Cztery lata później Rada Europy uznała drogi św. Jakuba za najważniejszy szlak kulturowy Europy i zachęcała do odtwarzania dawnych pielgrzymich szlaków.
Od tego czasu przybywa, rozrasta się grono osób zakochanych w św. Jakubie i oddanych ideii  "Camino de Santiago" czyli drogi do Santiago.

Pielgrzymki Szlakiem Jakubowym (Camino de Santiago) mają całkiem inny charakter niż te w których zwykle uczestniczymy. Pielgrzymuje się samotnie lub w małych grupkach. Każdy ma swoje tempo, swój cel i termin dojścia do celu.
                               Kiedyś pielgrzymki te miały charakter głównie pokutny, współcześnie wielu ludzi udaje się w drogę by w oderwaniu od codzienności spotkać się ze samym sobą i z Bogiem, by przewartościować swoje życie, odpowiedzieć sobie na ważne pytania.

... i tacy ludzie wyposażeni w plecak, kilka par butów, kij pielgrzymi z muszlą Jakubową na piersi lub plecaku  pielgrzymują koło mojego domu.  Nie przechodzą codziennie, nie idą gęsiego jeden za drugim ale są...
Miałam przyjemność rozmawiać z kilkoma pielgrzymami, dać coś zjeść, napełnić butelke wodą  i jestem bardzo szczęśliwa z tych spotkań,...z tych rozmów, ... te rozmowy są takie inne, tak wiele wnoszą, ... może po prostu Ci ludzie są inni, ... chwilami czuję się tak jak bym sama była (z nimi) w drodze,
                                                        ... w drodze z domu do DOMU ...

źródło: turystyka.interia.pl
Taki kij w ręce i taką muszlę na szyi miał Jan z którym spotkałam się wczoraj. 
Był w drodze od 5 lipca i miał w planach dojść w tym roku do Zgorzelca. 
Następny etap pielgrzymki zaplanował na przyszły rok - ma zamiar jak to powiedział "zajść za swojego życia do Santiago de Compostela"

*******************************************

Pozdrawiam serdecznie wszystkich odwiedzających.
Witam nowych obserwatorów.
Dziękuję za komentarze - to one poza  fajnymi znajomości które nawiązałam są dla mnie największą radością z tego blogowania ...

GrosikM

4 komentarze:

 1. Grosiku:) jak to cudownie że Tyś na tej drodze się znalazła...moje marzenie przejście Tego szlaku...kiedyś:) przytulam Cię serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak już to ...kiedyś będzie miało miejsce to zajrzyj do mnie koniecznie. Nakarmię Cię, napoję i może ... popielgrzymujemy jakiś czas razem(...na ile mi moje rozsypujące się kolana pozwolą)
   ... też przytulam Cię serdecznie kochana <3

   Usuń
  2. Dziękuję.bardzo.

   Usuń
 2. Piękna sprawa, sama kiedyś chciałabym zrobić sobie taką osobistą pielgrzymkę do tego miejsca, sama idea ma piękną historię. To cudowne, że szlak wiedzie również przez Polskę. O tym fakcie nie wiedziałam.

  OdpowiedzUsuń